Viikolla 47 vietetään mielenterveysviikkoa, joka on maamme laajin mielenterveysaiheinen teemaviikko. Viikkoon kuuluu valtakunnallisesti muun muassa kynttilätapahtumia eri puolilla Suomea ja Mielenterveysmessut Helsingissä.

Salossa teemaviikko alkaa Salon kirkossa (Kirkkokatu 7) sunnuntaina 17.11. järjestettävällä kynttilätapahtumalla, joka on suunnattu itsemurhan tehneiden omaisille. Tapahtuma järjestetään Salon kirkon iltamessun yhteydessä, ja messua ennen, kello 16.30 alkaen, on mahdollisuus hiljentymiseen ja esirukouskynttilöiden sytyttämiseen. Mukana ovat palokuntanaiset. Lisätietoja tapahtumasta löytyy Salon seurakunnan verkkosivuilta.

Tiistaina 19.11.2019, yhdistys tekee matkan Helsinkiin Mielenterveysmessuille, jotka järjestetään Kulttuuritalolla (Sturenkatu 4, Helsinki). Tarjolla on runsaasti näytteilleasettajia ja mielenkiintoisia luentoja. Lähdemme Salon torilta turistipysäkiltä kello 9 ja paluu Helsingistä on viimeisen luennon jälkeen, noin kello 16-17. Retken hinta on 10 euroa, ja siihen kuuluvat matkat ja pääsy messuille. Retkelle ilmoittaudutaan Jaana Knaapi-Lehtoselle, 040 722 4961 tai [email protected]

Yhdistys päivystää kauppakeskus Linjurissa Salon kaupungin hyvinvointipisteellä maanantaina 18.11. kello 11-12.30 ja torstaina 21.11. kello 14-16. Paikalla on yhdistyksen työntekijä kertomassa yhdistyksen toiminnasta.

Lauantaina 23.11. Varsinais-Suomen FinFami järjestää hyvinvointipäivän Turussa klo 9–16. Hyvinvointipäivän aiheena on liikunnan merkitys hyvinvoinnille. Ohjelmassa on muun muassa pieni ennakkotehtävä ja sen purku, Liiku ry:n työntekijän luento ja harjoituksia, yhteistä sauvakävelyä ja Samuli Koskisen puheenvuoro liikunnan merkityksestä. Tapahtuman paikka tarkentuu myöhemmin. Päivän osallistumismaksu on 10 euroa, ja se sisältää ohjelman ja lounaan kahveineen. Osallistumismaksu maksetaan 8.11. mennessä Varsinais-Suomen mielenterveysomaiset – FinFami ry:n tilille: FI12 5710 0420 0436 06 viitteellä 2396. Ilmoittautumiset Tapahtumat-sivun ilmoittautumispainikkeen kautta tai Jaanalle, 040 722 4961 tai [email protected]