Vuonna 2002 perustettu FinFami – Salon seudun mielenterveysomaiset ry hakee toiminnanjohtajaa toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen Salon keskustassa sijaitsevaan toimistoon.

Yhdistyksen tarkoituksena on tukea mielenterveysomaisten ja -läheisten hyvinvointia ja tehdä työtä mielenterveyden ongelmiin liitetyn stigman vähentämiseksi. Yhdistyksellä on 160 jäsentä ja neljä työntekijää. Yhdistys on
uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumaton.

Toiminnanjohtajan tehtävä on johtaa yhdistyksen toimintaa yhdessä hallituksen kanssa. Työhön kuuluu henkilöstö- ja taloushallinto, budjetointi sekä rahoitushakemukset ja raportointi. Tehtäviin kuuluvat myös tiedottaminen, yhdistyksen toiminnan kehittäminen sekä sidosryhmä- ja yhteiskuntasuhteiden hoito. Toiminnanjohtaja toimii yhdistyksen hallituksen esittelijänä ja sihteerinä.

Tehtävään hakevilta edellytetään:
– soveltuvaa korkeakoulututkintoa
– työkokemusta järjestötoiminnasta
– osaamista projekti- ja taloushallinnosta
– suomen kielen hyvää suullista ja kirjallista hallintaa
– kykyä itsenäiseen työhön ja valmiutta esimiestyöhön

Hakijan eduksi katsotaan:
– hyvät sosiaaliset taidot
– mediaosaaminen
– yhteistyö- ja aloitekyky

Palkkaus ja muut työsuhteen ehdot määräytyvät Sosiaalialan järjestöjen työehtosopimuksen mukaan.

Toiminnanjohtajan alkupalkka on vaativuusryhmän 7 mukainen.

Työsuhde alkaa sopimuksen mukaan.

Lisätietoa ja ohjeet hakemuksen jättämiseen löytyvät TE-palveluiden verkkosivuilla olevasta ilmoituksesta.